Pěvecký sbor byl založen v březnu 1969 na podnět komise pro hudební výchovu při školském odboru Brno-venkov a pojmenování souboru na "Pěvecké sdružení učitelů Brno-venkov" vyjadřovalo profesní zaměření většiny jeho členů. Vedením sboru byl pověřen tehdejší ředitel Lidové školy umění v Ivančicích pan Blahoslav Hajnc, který stál v čele sboru celých třicet let. Prvním veřejným vystoupením byl úspěšný koncert ke Dni učitelů 27. března 1969 v Brně, na kterém účinkovalo 49 zpěváků.
Pěvecký sbor zaměřil svou činnost především na výchovné koncerty na školách (ročně kolem třiceti) a dále na vystoupení k nejrůznějším příležitostem a výročím. Záhy předstoupil před širokou posluchačskou veřejnost se samostatnými celovečerními koncerty v Brně a okolí, při kterých vystupoval se sólisty Státního divadla Brno i Moravským kvartetem. Postupně se sborem začali spolupracovat korepetitoři p. Škarohlíd, p. Zavadil a p. Smíšek, tehdejší ředitel LŠU v Tišnově, který pěvecký sbor doprovázel až do roku 1994. Pak se klavírního doprovodu ujal Mgr. Fr. Kratochvíl, odb. as. Janáčkovy akademie muzických umění v Brně, kterého později vystřídala MgA. Marta Vašková. Původní učitelský sbor se rychle rozrůstal a jeho členy se stávali zpěváci nejen z řad pedagogů, ale i zpěváci neučitelé.
Soubor se začal postupně zapisovat do povědomí posluchačů jako pěvecké těleso s vysokou uměleckou úrovní, o čemž svědčí řada ocenění a uznání, které sbor obdržel na festivalech, přehlídkách a soutěžích. Kromě mnoha koncertů v Brně a okolí stojí za připomenutí úspěšné provedení několika koncertů v zahraničí, a to v roce 1975 v polské Poznani a v roce 1985 v rakouském Pernitzu.
V roce 1986 pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka se část členů pěveckého sboru zúčastnila provedení Smetanovy České písně na Pražském jaru, kde účinkovalo 1200 vybraných zpěváků všech významných pěveckých sborů Československa.
V roce 1992 měl soubor mimořádný úspěch provedením několika působivých adventních koncertů v Minoritském kostele ve Vídni, kde se vídeňskému publiku představil společně s dětským pěveckým sborem z Veverské Bitýšky.
V roce 1999, tj. v roce třicátého výročí existence souboru, se stávající členové rozhodli jej přejmenovat po svém zakladateli a dlouhodobém dirigentovi na
"Pěvecký sbor Blahoslava Hajnce".
Historie včetně fotografií je také zpracována na těchto stránkách: http://www.psbh-webold.wz.cz